През новата година целият свят се надява на положителна промяна в ежедневието си. Като че ли това личи и в архитектурата и определя какво ще бъде модерно през следващите месеци. Нуждата от по-здравословен начин на живот, породенa главно заради пандемията, засилва желанието на обществото да погледне с други очи на домовете, които обитава и да обърне внимание на евентуалните промени, които да подобрят начина му на живот.
Що се отнася до архитектурната сфера, тя също е повлияна от т.н. еко тенденции. 2021 поставя на преден план една по-природосъобразна и устойчива картина в съзнанието на хората. Наблюдават се няколко водещи мотиви, които ще окажат влияние във възприятието на човека за своя дом.
Пасивни къщи
Този тип жилища се считат за „по-зелени“ от останалите заради основната им функция да намалят консумацията на енергия. Те притежават топлинна вентилационна система, която обновява въздуха на всеки три часа и половина. Топлината може да идва от обитателите на дома или слънцето, като загрява обновения въздух. Действа на същия принцип през лятото, когато служи за охлаждане на пространствата. Целта е да се оползотворят максимално всички налични ресурси без да се използва голямо количество енергия, което прави пасивните къщи подходящи за тези, искащи да живеят по-целесъобразно и екологично дните си.

Устойчив дизайн
Друг елемент в архитектурата, който ще засилва влиянието си през 2021г., е устойчивият дизайн. Все повече се обръща внимание на дървесния материал като основа за построяването/обзавеждането на дадено жилище. Той е алтернатива на стоманата и бетона. Тяхното използване бива ограничавано, не само защото не е модерно а и заради високите нива на въглерод, които притежават. Намирането на баланс между употребата на природни продукти и създаването на сгради е ключът, към който много архитекти се стремят, за да се добие повече устойчивост и да се намалят въглеродните емисии.

Компактни домове
Една от останалите тенденции за новата година е стремежът към компактност на жилищата. Целта – оползотворяване на наличното свободно място най-добре според нуждите на живущите. Използване на умни технологии, мултифункционални уреди, създаване на гъвкава работна среда у дома – това са само част от възможните идеи за реализиране на повече компактност. Друг основен приоритет, който се наблюдава, е да се строи по-малко, за да се избегне прекомерното използване на материали, много от които вредни за околната среда. Заменянето им с по-еко продукти също е от важните задачи, пред които се изправят архитектите.

Индустриални мотиви
Този сезон модерно ще бъде завръщането към познатия индустриален стил, чието лице се оформя от металните решетки, изхабения дървен под, тухлените стени и други подобни специфични за него елементи. Той често е използван при ремонтни дейности като вариант за подобряване и придобиване на по-модерен облик на дадено жилище. Сега се наблюдава целенасочено връщане към индустриализацията на архитектурния външен вид. Това се случва, като индустриалните мотиви – тръби, греди, канали и други – бъдат използвани за основа и най-важен акцент в естетиката на дома.

Този стил, появил се през 90-те години на миналия век в Ню Йорк, се определя като практичен, но ефектен, повече мъжки, отколкото женски, суров, леко грубоват и като че ли с нарочно недовършен дизайн. Може би първата асоциация с думата „дом“ не се свърза с индустриалния стил, щом става дума за обзавеждането на интериора, но през 2021г. се очертава това да се промени.
Източник: stuff.co.nz